Reklama

19.10.2014 Sąsiedzkie wsparcie

Rada Gminy Dębica na wniosek wójta Stanisława Rokosza udzieliła wsparcia przy pozyskaniu funduszy na usuwanie skutków powodzi w gminie Jodłowa. Wysokość dotacji celowej wynosi 30 tys. złotych, może być wykorzystana w nieprzekraczalnym terminie 31 grudnia 2014 r. Uroczyste podpisanie umowy odbyło...

Kategoria: Gmina Dębica, Jodłowa

19.10.2014 Lekcja tańca z mistrzami

W sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu odbyła się 10 października niecodzienna „Lekcja Tańca z Mistrzami”, w ramach której wszyscy chętni mieli okazję spotkać Mistrzów Hiszpanii w Tańcach Latynoamerykańskich oraz Półfinalistów Mistrzostw Świata: Alinę Nowak oraz Edgara Marcosa.

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze, Kulturalne

15.10.2014 Dżungla zdrowego stylu życia

Stowarzyszenie na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży Nasza Sprawa w Pustkowie Osiedlu rozpoczyna 16 października cykl wykładów na temat zdrowego odżywiania i profilaktyki wad postawy, które prowadzi w ramach projektu „W dżungli zdrowego stylu życia". Początek o godz. 17.00 w sali...

Kategoria: Gmina Dębica

08.10.2014 Młodzi wolontariusze integrowali się po szkoleniu

W Głobikowej odbyła się 4 października długo oczekiwana konferencja "Zwierzęta w naszym życiu i ich prawa" zorganizowana w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli Podkarpackie Inicjatywy Lokalne przez Klub Miłośników Zwierząt "Azorkowo" i Agatę Wiater . Ze względu na dużą ilość przybyłych...

Kategoria: Gmina Dębica

08.10.2014 Lekcja tańca z mistrzami

W sali widowiskowej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie -Osiedlu odbędzie się 10 października br. „Lekcja tańca z mistrzami".

Kategoria: Gmina Dębica, Kulturalne

08.09.2014 Otwarcie przedszkola w Nagawczynie

Nagawczyna jest miejscowością, która wciąż się rozrasta i unowocześnia. Powstają nowe osiedla i miejsca pracy. Przybywa też rodzin z małymi dziećmi. W budynku Zespołu Szkół w Nagawczynie uruchomiono nowoczesne przedszkole. Inwestycja kosztowała ponad 600 tys. zł. Wykonawcą była firma budowlana...

Kategoria: Gmina Dębica

06.09.2014 Więcej miejsca w przedszkolu w Brzeźnicy

W Brzeźnicy odbyło się 31 sierpnia uroczyste otwarcie przedszkola w przebudowanej i dobudowanej części Zespołu Szkół. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Brzeźnicy. Następnie w towarzystwie orkiestry dętej wszyscy uczestnicy przeszli pod budynek przedszkola. W uroczystości...

Kategoria: Gmina Dębica

03.09.2014 Sprawca znieważył pomnik oblewając go farbą

Policjanci ustalają okoliczności znieważenia pomnika Armii Radzieckiej. Pomnik znajduje się na terenach leśnych Pustkowa Osiedla.

Kategoria: Gmina Dębica

30.08.2014 Wizyta chińskiej delegacji

Na zaproszenie władz Dębicy i gminy Dębica gościła 27 osobowa delegacja chińskich przedsiębiorców i władz miasta Nanhai. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim nastąpiło podpisanie umowy intencyjnej między stronami w sprawie nawiązania współpracy między samorządami.

Kategoria: Dębica, Gmina Dębica, Gospodarcze

28.08.2014 Tradycyjnie mieli trzy wieńce

W Paszczynie odbyły się 15 sierpnia dożynki wiejskie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. koncelebrowaną w Kościele Parafialnym Matki Bożej Różańcowej, którą odprawił proboszcz parafii ks. Stanisław Łącz oraz rodak z Paszczyny ks. Adam Chmiel.

Kategoria: Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 571
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".