17.08.2014 Top One i pierogi na otwarciu podstrefy ekonomicznej

Otwarcie podstrefy ekonomicznej daje mieszkańcom Pustkowa nadzieję na uruchomienie tutaj zakładów produkcyjnych, które dałyby pracę. Dlatego oficjalnym uroczystościom 23 sierpnia towarzyszy wielki piknik połączony ze Świętem Pieroga oraz koncertem zespołu disco Top One.

Kategoria: Gmina Dębica

17.08.2014 Miodowy zawrót głowy

Projekt „Miodowy Zawrót Głowy” realizowany przez Stowarzyszenie Milenium Brzeźnica 2007 w Ogólnopolskim Programie „Równać Szanse” trwa już ponad rok. Ma podnieść kompetencje młodzieży i dobrze przygotować ich na start w dorosłe życie.

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

17.08.2014 Po opadach drogi i mosty do naprawy

Obfite burze jakie przeszły przez gminę Dębica z 7 na 8 sierpnia wyrządziły szkody w Podgrodziu i Latoszynie.

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

16.08.2014 Można śmigać na monsterrollerach

W związku z dużym zainteresowaniem zjazdami na hulajnogach górskich po stoku narciarskim w Stobiernej, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica przygotował ofertę dla mieszkańców.

Kategoria: Gmina Dębica

16.08.2014 Dyskutowali o Zawadce

Zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu rzeki Zawadki poświęcone były 30 lipca br. konsultacje z mieszkańcami Stobiernej, Zawady i Paszczyny. Konsultacje miały charakter oględzin w terenie.

Kategoria: Gmina Dębica

15.08.2014 W gminie zamontowano pierwsze kolektory słoneczne na budynku mieszkalnym

Zakończono montaż pierwszej instalacji solarnej na budynku mieszkalnym w gminie Dębica w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”, współfinansowanym z pieniędzy...

Kategoria: Gmina Dębica

11.08.2014 Na festiwalu królował żur z jajkiem

Kolejki za żurem z kiełbasą i jajkiem, przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy i zaprzyjaźnioną kuchnię, ustawiały się coraz dłuższe. Podczas czwartego już Festiwalu Żurku, który odbył się 10 sierpnia wydano kilka tysięcy porcji pożywnej zupy. Brzeźnickie gospodynie przez...

Kategoria: Gmina Dębica

04.08.2014 Żurek będzie królował czwarty raz

Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica organizuje IV Festiwal Żurku, który rozpocznie się 10 sierpnia 2014 roku o godz. 17.00 w Brzeźnicy obok Domu Kultury. Każdy z przybyłych gości będzie miał okazję spróbować Żurku Brzeźnickiego przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Kategoria: Gmina Dębica

04.08.2014 OSP Brzeźnica ma 90 lat

W Brzeźnicy Woli 2 sierpnia 2014 r. odbyły się uroczystości 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uroczyste oddanie placu zabaw. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Brzeźnicy.

Kategoria: Gmina Dębica

03.08.2014 Zjazdy hulajnogą górską dla każdego

Na stoku w Stobiernej, dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki w godzinach od 8.00 do 13.00 każdy może spróbować swoich sił w zjazdach na hulajnogach górskich na stoku w Stobiernej.

Kategoria: Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 552
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".