08.09.2014 Otwarcie przedszkola w Nagawczynie

Nagawczyna jest miejscowością, która wciąż się rozrasta i unowocześnia. Powstają nowe osiedla i miejsca pracy. Przybywa też rodzin z małymi dziećmi. W budynku Zespołu Szkół w Nagawczynie uruchomiono nowoczesne przedszkole. Inwestycja kosztowała ponad 600 tys. zł. Wykonawcą była firma budowlana...

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

06.09.2014 Więcej miejsca w przedszkolu w Brzeźnicy

W Brzeźnicy odbyło się 31 sierpnia uroczyste otwarcie przedszkola w przebudowanej i dobudowanej części Zespołu Szkół. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Brzeźnicy. Następnie w towarzystwie orkiestry dętej wszyscy uczestnicy przeszli pod budynek przedszkola. W uroczystości...

Kategoria: Gmina Dębica

03.09.2014 Sprawca znieważył pomnik oblewając go farbą

Policjanci ustalają okoliczności znieważenia pomnika Armii Radzieckiej. Pomnik znajduje się na terenach leśnych Pustkowa Osiedla.

Kategoria: Gmina Dębica

30.08.2014 Wizyta chińskiej delegacji

Na zaproszenie władz Dębicy i gminy Dębica gościła 27 osobowa delegacja chińskich przedsiębiorców i władz miasta Nanhai. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim nastąpiło podpisanie umowy intencyjnej między stronami w sprawie nawiązania współpracy między samorządami.

Kategoria: Dębica, Gmina Dębica, Gospodarcze

28.08.2014 Tradycyjnie mieli trzy wieńce

W Paszczynie odbyły się 15 sierpnia dożynki wiejskie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. koncelebrowaną w Kościele Parafialnym Matki Bożej Różańcowej, którą odprawił proboszcz parafii ks. Stanisław Łącz oraz rodak z Paszczyny ks. Adam Chmiel.

Kategoria: Gmina Dębica

28.08.2014 Nauczą ćwiczyć i odżywiać się zdrowo

Stowarzyszenie na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży Nasza Sprawa w Pustkowie Osiedlu otrzymało dofinansowanie na projekt „W Dżungli zdrowego stylu życia".

Kategoria: Gmina Dębica

27.08.2014 Piersi wystąpią na gminnych dożynkach

Dożynki gminy Dębica zawsze mają atrakcyjną oprawę, bowiem rozpoczyna je uroczystą msza święta w sanktuarium p.w. Narodzenia NMP w Zawadzie. Także w bieżącym roku podczas nabożeństwa 7 września, które rozpocznie się o godz. 11 zostaną poświęcone wieńce przygotowane w podzięce za zebrane plony. Już...

Kategoria: Gmina Dębica

27.08.2014 Oddali hołd uczestnikom "Burzy"

Intensywne opady deszczu pokrzyżowały nieco plany organizatorom obchodów 70. rocznicy bitwy na Kałużówce. Przejazd przez leśne ścieżki okazał się niemożliwy. Nie było też warunków, by zaprezentować rekonstrukcję wydarzeń sprzed lat. Uroczystości odbyły się w kościele w Gumniskach.

Kategoria: Gmina Dębica, Dębica, Pilzno

27.08.2014 Otworzą przedszkole po rozbudowie

Uroczyste otwarcie przedszkola w Brzeźnicy odbędzie się 31 sierpnia, poprzedzi je nabożeństwo w kościele parafialnym. Przedszkole powstało poprzez przebudowę i rozbudowę części Zespołu Szkół.

Kategoria: Gmina Dębica

26.08.2014 Święto pieroga

Pierogi przygotowane przez panie z Koła Gospodyń w Paszczynie najbardziej przypadły do smaku jurorom tegorocznego Święta Pierogów Gminy Dębica. Drugie miejsce zajęły przysmaki przygotowane przez panie z Pustkowa a trzecie ex aequo pierogi wykonane przez gospodynie ze Stasiówki i Brzeźnicy.

Kategoria: Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 566
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".