18.04.2014 Powstaje przedszkole

Trwają prace związane z rozbudową budynku szkoły w Brzeźnicy. Powstająca część budynku przeznaczona będzie na przedszkolne, z podziałem na trzy sale dla trzech oddziałów i zaplecze kuchenne, w którym będzie możliwe tylko podgrzewanie posiłków, dostarczanych w formie cateringu przez firm...

Kategoria: Gmina Dębica

16.04.2014 Będzie bieżnia lekkoatletyczna

Na stadionie klubu sportowego Chemik w Pustkowie - Osiedlu trwa przebudowa bieżni lekkoatletycznej. Prace rozpoczęto w początkiem marca i potrwają do końca września.

Kategoria: Gmina Dębica

15.04.2014 Historia to jego hobby

Krzysztof Sulisz, uczeń klasy III A gimnazjum w Zespole Szkół w Brzeźnicy im. Jana Pawła II, został laureatem etapu wojewódzkiego XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1945.

Kategoria: Gmina Dębica

15.04.2014 Powstało centrum rekreacyjne w Paszczynie

Zakończono prace budowlane związane z zagospodarowaniem terenów zielonych w Paszczynie. Powstały na nich dwa place zabaw, altana z grillem i boisko do gry w siatkówkę.

Kategoria: Gmina Dębica

13.04.2014 Wicewojewoda odwiedziła basen i Górę Śmierci

Gminę Dębica odwiedziła Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacki. Była pod wrażeniem Kompleksu Basenów „Nemo” w Pustkowie - Osiedlu oraz uzbrojenia terenów podstrefy ekonomicznej w Pustkowie. Złożyła również wiązankę i zapaliła znicz na Górze Śmierci oraz wysłuchała krótkiego wykładu i zwiedziła...

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

13.04.2014 W świątecznej atmosferze

W Zespole Szkół im. Wandy Chotomskiej w Pustyni odbył się XXIII Przegląd Plastyki Obrzędowej Stołów Wielkanocnych. Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz imprez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica i z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę sympatyków kultywujących tradycje...

Kategoria: Gmina Dębica

13.04.2014 Działki już w strefie

Z inicjatywy wójta Stanisława Rokosza do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu zostały dopisane grunty znajdujące się w Pustkowie.

Kategoria: Gmina Dębica, Gospodarcze, Najnowsze

09.04.2014 Uczą zasad poruszania się po drogach

Policjanci dębickiego Wydziału Ruchu Drogowego 19 marca spotkali się z dziećmi w Zespole Szkół w Głowaczowej. Tematem wizyty funkcjonariuszy było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.

Kategoria: Dębica, Czarna, Gmina Dębica

08.04.2014 Samorządowcy jadą do Chin

Od 23 do 29 kwietnia zaplanowana jest wizyta władz Dębicy oraz gminy Dębica w chińskim mieście Nanhai. Przedstawiciel samorządu z Chin odwiedził już kilka miejsc w powiecie. Chińczycy zainteresowani są inwestowaniem w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz w uzdrowisku w Latoszynie. Jednak jak...

Kategoria: Dębica, Gmina Dębica, Gospodarcze

08.04.2014 Cztery osoby odwieziono do szpitala

Cztery osoby zostały ranne podczas wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych 5 kwietnia w Pustyni. Na skrzyżowaniu zderzyły się fiat uno, ford focus i hyundai santa.

Kategoria: Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 489
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".