22.04.2014 Wybrano wykonawcę instalacji solarnych

W wyniku przeprowadzonej przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki procedury przetargowej został wyłoniony wykonawca inwestycji projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”.

Kategoria: Gmina Dębica

19.04.2014 Życzenia wielkanocne od władz gminy Dębica

Kategoria: Gmina Dębica

18.04.2014 Powstaje przedszkole

Trwają prace związane z rozbudową budynku szkoły w Brzeźnicy. Powstająca część budynku przeznaczona będzie na przedszkolne, z podziałem na trzy sale dla trzech oddziałów i zaplecze kuchenne, w którym będzie możliwe tylko podgrzewanie posiłków, dostarczanych w formie cateringu przez firm...

Kategoria: Gmina Dębica

16.04.2014 Będzie bieżnia lekkoatletyczna

Na stadionie klubu sportowego Chemik w Pustkowie - Osiedlu trwa przebudowa bieżni lekkoatletycznej. Prace rozpoczęto w początkiem marca i potrwają do końca września.

Kategoria: Gmina Dębica

15.04.2014 Historia to jego hobby

Krzysztof Sulisz, uczeń klasy III A gimnazjum w Zespole Szkół w Brzeźnicy im. Jana Pawła II, został laureatem etapu wojewódzkiego XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1945.

Kategoria: Gmina Dębica

15.04.2014 Powstało centrum rekreacyjne w Paszczynie

Zakończono prace budowlane związane z zagospodarowaniem terenów zielonych w Paszczynie. Powstały na nich dwa place zabaw, altana z grillem i boisko do gry w siatkówkę.

Kategoria: Gmina Dębica

13.04.2014 Wicewojewoda odwiedziła basen i Górę Śmierci

Gminę Dębica odwiedziła Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacki. Była pod wrażeniem Kompleksu Basenów „Nemo” w Pustkowie - Osiedlu oraz uzbrojenia terenów podstrefy ekonomicznej w Pustkowie. Złożyła również wiązankę i zapaliła znicz na Górze Śmierci oraz wysłuchała krótkiego wykładu i zwiedziła...

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

13.04.2014 W świątecznej atmosferze

W Zespole Szkół im. Wandy Chotomskiej w Pustyni odbył się XXIII Przegląd Plastyki Obrzędowej Stołów Wielkanocnych. Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz imprez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica i z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę sympatyków kultywujących tradycje...

Kategoria: Gmina Dębica

13.04.2014 Działki już w strefie

Z inicjatywy wójta Stanisława Rokosza do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu zostały dopisane grunty znajdujące się w Pustkowie.

Kategoria: Gmina Dębica, Gospodarcze, Najnowsze

09.04.2014 Uczą zasad poruszania się po drogach

Policjanci dębickiego Wydziału Ruchu Drogowego 19 marca spotkali się z dziećmi w Zespole Szkół w Głowaczowej. Tematem wizyty funkcjonariuszy było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.

Kategoria: Dębica, Czarna, Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 491
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".