23.07.2014 Na rowerach upamiętnią akcję Burza

Rowerowy rajd turystyczny po ziemi dębickiej „Szlakiem Czerwonego Krzyża w akcji „Burza” odbędzie się 23 sierpnia br. Organizatorem jest Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Dębicy, który w ten sposób chce uczcić 85 lat działalności lokalnej organizacji czerwonokrzyskiej i 70 - lecie...

Kategoria: Gmina Dębica

22.07.2014 Alina i Edgar ponownie mistrzami Hiszpanii

Alina Nowak i Edgar Marcos ponownie wygrali mistrzostwa Hiszpanii w tańcach latynoamerykańskich. Zawody odbyły się 29 czerwca 2014 w Elche koło Alicante. Startowało w nich 48 par, ale polsko-hiszpańska para tancerzy nie pozostawiła żadnych złudzeń. Była najlepsza i bezkonkurencyjna. Alina Nowak i...

Kategoria: Gmina Dębica

19.07.2014 Znaleźli złoto po raz ósmy

W Gumniskach już po raz ósmy odbył się Festyn Kulturalno –Rekreacyjny „Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota”. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego. Złotym Sponsorem po raz kolejny została Firma Jubilerska Górecki z Dębicy.

Kategoria: Gmina Dębica

17.07.2014 Bojowo w grodzie

Kuźnia pracowała na całego, odlewnia także miała oblężenie podczas Weekendu Metalurgicznego w Grodzie Słowiańskim. Można było także własnoręcznie spróbować kuć gorące żelazo, wykonać odlew lub wielkim młotem wybić replikę denara Bolesława Chrobrego.

Kategoria: Gmina Dębica, Najnowsze

16.07.2014 Zagospodarują teren przy stanicy

W Urzędzie Gminy Dębica podpisano umowy z wykonawcą zagospodarowania terenu przyległego do szkolnego schroniska młodzieżowego „Rozdzielnia Wiatrów”. Przetarg wygrał Zakład budowlano – handlowo – produkcyjny „Bronbud” z Podleszan.

Kategoria: Gmina Dębica

15.07.2014 Wójt ma uwagi do ustawy samorządowej

Z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zostało zorganizowane spotkanie dotyczące projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz zmianie niektórych ustaw. Spotkaniu przewodził Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii...

Kategoria: Gmina Dębica

12.07.2014 Poszukiwacze złota na start

Już 13 lipca o godzinie 15:00 w Gumniskach na stadionie rozpocznie się VIII Festyn Kulturalno-Rekreacyjny pod nazwą „Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota”.

Kategoria: Gmina Dębica

08.07.2014 Spłynęli Wisłoką w kajakach

Blisko 80 uczestników zgromadził tegoroczny spływ kajakowy na Wisłoce, którego współorganizatorem były samorządy powiatu dębickiego. Na mecie pierwszego etapu w Strzegocicach oraz drugiego w Kozłowie okazji do dobrej zabawy nie brakowało. Mimo zmęczenia uczestnikom spływu dopisywał humor.

Kategoria: Dębica, Gmina Dębica, Pilzno

06.07.2014 Opisała losy przodków

Kinga Jasińska, uczennica kl II b Gimnazjum w Brzeźnicy, została pierwszą Finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Polaków na Syberii”. Prezentacja wyróżnionych prac ma nastąpić podczas IV Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie organizowanym pod Honorowym Patronatem Prezydenta...

Kategoria: Gmina Dębica

06.07.2014 Mają sposób na aktywowanie organizacji pozarządowych

W Urzędzie Gminy Dębica odbyło się spotkanie Pawła Werbowego, przedstawiciela Dębickiego Klubu Biznesu i zarazem koordynatora konkursu grantowego z liderami organizacji pozarządowych.

Kategoria: Gmina Dębica
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 538
<< Pierwsza < Poprzednia 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Następna > Ostatnia >>

 

Urząd Gminy Dębica

Ul. Batorego 13

39-200 Dębica

Tel. 14 680 – 33-10

www.ugdebica.pl

Gmina Dębica jest największą liczebnie gminą wiejską w województwie podkarpackim. W 2005 r. przekroczyła  24 tysiące mieszkańców.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Zawada, Stobierna, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Kędzierz, Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Pustków Wieś, Pustków Krownice, Pustków Osiedle, Paszczyna, Kochanówka.

Prawdziwą perłą gminy Dębica jest Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko - parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu. Szczególnymi miejscami pamięci narodowej są "Góra Śmierci" miejsce obozu zagłady w Pustkowie Osiedlu oraz polana Kałużówka w Braciejowej miejsce walk z okresu II wojny światowej.

Wójtem gminy Dębica jest Stanisław Rokosz, zaś przewodniczącym Rady Gminy Piotr Żybura

Czy wiesz, że …

... w VIII - X wieku ziemie regionu znalazły się w zasięgu oddziaływania słowiańskiego plemienia Wiślan. Tereny te wcześniej od pozostałych regionów Polski zostały schrystianizowane. Echa walk z pogańskimi obrządkami przetrwały w legendach z Braciejowej, Podgrodzia (o Bodzosie) czy Latoszyna (Palana Gera). W tych miejscowościach powstały też pierwsze grodziska: w Braciejowej " Głodomank" na wzgórzu "Okop" i "Zamczysko" oraz w Latoszynie "Koci zamek".